Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
High-Tech Conversions Grab-EEZ™ Cleanroom Wipes
Grab-EEZ™ Cleanroom Wipes are ISO Class 5 (Class 100) C-Folded Nonwoven Cleanroom Wipes designed for use with the Grab-EEZ™ Dispenser.
VAI HYPO-CHLOR Saturated Wipes
HYPO-CHLOR Saturated Wipes are designed for intricate or sensitive locations where spray down would create residues.
High-Tech Conversions Vision 50™ ESD-Safe Polyester Knit Cleanroom Wipes
Vision 50™ ESD-Safe Polyester Knit Cleanroom Wipes are compatible with ISO 5 class 100 and higher controlled environments.
VAI DAS-WIPE 100
DAS-Wipe 100 is saturated with DAS Stainless Steel Cleaner and lubricant. The wipe material is low in particulate and shedding features.
Vileda Professional™ MicroRoll™ Wipe
Lightweight microfiber wipes offer lint free cleaning performance
High-Tech Conversions Free-Sat™ Ultimate 99% IPA Saturated, Sealed-Edge Polyester Cleanroom Wipes
Free-Sat™ Ultimate 99% IPA Saturated, Sealed-Edge Polyester Cleanroom Wipes are presaturated with 99% isopropyl alcohol/1% DI water and comprised of 100% virgin polyester.
High-Tech Conversions VISION 50™ Polyester ESD Cleanroom Wipes
VISION 50™ ESD Cleanroom Wipes (VS50) are anti-static, extremely low linting and low in chemical extractables. This fabric consists of premium quality virgin polyester fibers and carbon core nylon fibers that are continuously filamented throughout the no-run knit construction.
High-Tech Conversions FREE-SAT™ ULTIMATE™ Polyester Sealed-Edge 70% IPA Wipes
FREE-SAT™ ULTIMATE™ Polyester Sealed-Edge 70% IPA Wipes are tough, abrasion resistant, absorbent, and virtually free of particle generation with four clean-cut edges. They are ideal for a variety of laboratories and controlled environments.
High-Tech Conversions Pre-Saturated Nonwoven Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-Saturated Nonwoven Polypropylene Cleanroom Wipes are presaturated with 70% isopropyl alcohol/30% DI water. They are made of 100% meltdown polypropylene. These wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 37 gsm |
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Saturation Solution | 70% Isopropyl Alcohol, 30% Deionised Water |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5-8 |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning all aspects of cleanroom, controlling spills, tray lining, application and removal of solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 27.94 cm |
High-Tech Conversions VISION 10™ Polyester Knit Cleanroom Wipes
VISION 10™ Polyester Knit (115 gsm) Cleanroom Wipes are extremely low in particle generation and chemical extractables. The fabric consists of premium quality virgin polyester fibers that are continuously filamented throughout the knit construction.
VAI STERI-PEROX Saturated Wipes
STERI-PEROX Saturated Wipes can be used for both aseptic and non-aseptic wipe downs.
High-Tech Conversions Nova-Tech 56, Non-Woven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes
Nova-Tech 56, Non-Woven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are ideal lightweight, economical cleanroom wipe for ISO 6 class 1000 controlled environments and higher.
| Basis Weight | 57 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polycellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Cleanroom Class 5-6, USP 797 and 800 standards |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Lab, Cleaning |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | 255 mL/m2 |
High-Tech Conversions Nova-Tech P, Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Soft to touch polypropylene wipe for a variety of cleanroom applications including wiping sensitive surfaces, ISO 5-6 class 100-1000 compatible
| Basis Weight | 37 gsm |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Lab, Cleaning |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 28 cm |
High-Tech Conversions ULTIMATE 60™ Polyester Knit Cleanroom Wipes
ULTIMATE 60™ Polyester Knit Cleanroom Wipes are made from knit 100% polyester with four laser cut sealed edges. These wipes are manufactured in a cleanroom environment and cleanroom packaged. Single-ply cleanroom wipes are absorbent, abrasion resistant and made from 100% no-run polyester.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 115 gsm |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 4-8 |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning all aspects of cleanroom, controlling spills, tray lining, application and removal of solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Laser Cut, Sealed |
Vileda Professional™ SafePlus™ MicronRoll Maxi Disposable Wipes
Trust the plus! The SafePlus™ Maxi System is the safe way to dispense single use, microfiber wipes.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Length (English) | 11 in. |
| Packaging Quantity | 120 Wipes/Roll, 6 Rolls/Cs. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Disinfecting a Wide Variety of Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 31 cm |
| Dimensions (L x W) | 11 x 12 in. |